2013 m. gruodžio 31 d., antradienis

Tortai senoviškai

Ar norėtumėte šiandien pietums torto? Greičiausiai atsakysite, kad tortas netinka pietums - tai tik desertas. Ir būsite teisūs. Šių laikų žmonės, išgirdę žodį “tortas”, paprastai įsivaizduoja sluoksniuotą pyragą. Tačiau renesanso epochoje buvo visiškai kitaip...
Torto pavadinimo ištakos siekia lotynų kalbą, kur žodžiu „torta“ buvo vadinamas apvalios formos duonos kepalas. Panašia prasme šis žodis buvo vartojamas viduramžių Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje (Prancūzijoje panašus patiekalas vadintas paštetu). Viduržemio jūros regiono šalyse tortai tapo neatskiriama vietos virtuvės dalimi. XVI amžiaus pradžioje Viduržemio jūros virtuvė įsiveržė į mūsų šiaurietiškos gastronominės kultūros erdvę. To kaltininkė – Milano kunigaikštytė Bona Sforca, ištekėjusi už Žygimanto Senojo ir 1518 metais tapusi Lietuvos didžiąja kunigaikštiene bei Lenkijos karaliene.Viena iš šio laikotarpio inovacijų buvo itališkieji tortai – tešlos kepiniai su įdaru, ilgam įsitvirtinę lietuviškoje virtuvėje. Bene seniausias, žinomas, lotyniškojo torto pavadinimo vertimas į lietuvių kalbą mus pasiekia iš Konstantino Sirvydo 1642 metų žodyno, kuriame šis patiekalas vadinamas lietuvišku žodžiu „karwoius“.
Tortų privalumas yra tas, kad jie – vienas kūrybingiausių patiekalų, kurių pagrindą sudaro tešlos formoje iškeptas įdaras. Jei įdaras mėsiškas – tortas bus mėsiškas, o jei įdaras saldus – ir tortas bus saldus. Šiandien pristatomas torto įdaro receptas yra paimtas iš seniausios Lietuvoje kulinarijos knygos, XVII a. pabaiga datuojamų Radvilų virėjo užrašų. Torto apvalkalą galima daryti iš sluoksniuotos, bemielės tešlos, kurios yra mūsų prekybos centruose. Šią tešlą reikia iškočioti ir torto formoje padaryti iš jos dubenį įdarui. Radvilų virėjo knygoje rasime kaštainių įdarą: „išvirk svarą kaštainių, nulupk ir smulkiai supjaustyk; paimk jautienos lajaus tiek, kaip du vištos kiaušiniai [šiais laikais rekomenduočiau imti sviesto]; įmušk 6 kiaušinius, įdėk cukraus, cinamono, muskato riešutų ir sumaišyk; pripildyk šio įdaro paruoštą tešlos formą, pakepink truputį, tada viršų pabarstyk cukrumi su cinamonu ir iškepk iki galo“.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą