2015 m. spalio 25 d., sekmadienis

Vienos... ne vien valsai...

Spalio 26 diena Austrijoje nuo 1965 metų yra minima kaip nacionalinė šventė – „Österreichischer Nationalfeiertag“ – šalies neutralumo paskelbimo diena. Ši šventė yra nebloga proga pakalbėti apie Lietuvos ir Austrijos istorinius gastronominius ryšius. Anot Judithos Lewonig (knygos „Lietuva ir Austrija: 2500 metų santykių istorija“ autorės) kontaktai tarp dabartinės Lietuvos ir dabartinės Austrijos teritorijose gyvenusių žmonių gali siekti proistorinius laikus. Šie ryšiai buvo intensyvūs tiek viduramžiais, tiek naujaisiais laikais, tiek dabartyje. Nepamirškime, kad Vilniaus, 2009 metų Europos kultūros sostinės, „brolis dvynys“ buvo Lincas. Ypač intensyvūs santykiai tarp šalių matomi XVI amžiuje, kuomet Austrija buvo tapusi vienu ryškiausių Šventosios Romos imperijos galios centrų. Kaip tik tuo metu Radvilos siekė Imperijos kunigaikščių titulo. Po to dar buvo kautynės prie Vienos…
Tad neturime stebėtis, kad Sterkas pagal Radvilas nukeliavo į Austrijos imperatoriškąją virtuvę, o XVII amžiaus Radvilų virėjo užrašų knygelėje (beje, kaip teigia šios knygelės tyrinėtojas Jarosławas Dumanowskis, nemenka dalis šios knygelės teksto, greičiausiai yra Grace išleistos receptų knygos „Ein Koch-Und Artzney-Buch“ nuorašas) randame Baltuosius Vienos meduoliukus. Ne vieną austrišką patiekalą rasime Vincentinos Zawadzkos „Lietuvos virėjoje“: Vienos nugarinė, ant grotelių keptas Vienos veršienos šnicelis ir Vienos šnicelis su kiaušiniais, Vienos omletas su uogiene, Austriškas obuolių pyragas, Migdolinis Vienos tortas, Vienos tortas, Austriški pyragai su kopūstais ir kumpiu, Šokoladinės Vienos spurgos, Vienos džiūvėsiai ir Vienos kruasanai (tie patys, kurie XIX amžiaus pirmojoje pusėje įsitvirtino Paryžiuje ir ilgainiui virto prancūziškais).
Jei norite išbandyti austriškų skonių, galite tai daryti pagal Vincentiną Zawadzką. Jei rinksitės šį variantą – aplankykite tinklaraštį „Lietuvos virėja“ ir paieškoje įveskite žodelius „Vienos“ arba „austriškas“. Rasite šiems laikams adaptuotus senuosius receptus ir puikų patiekalų gaminimo patarimų. Dar galite pasinaudoti mūsų projekto kolegų iš Austrijos nacionalinės bibliotekos rekomendacijomisNa, o aš pasiūlysiu seniausią Lietuvoje žinomą austrišką receptą - Baltuosius Vienos meduoliukus. Paimk svarą cukraus, 24 lotus miltų, po 1 lotą cinamono, muskato riešutų, gvazdikėlių, imbiero, citrinų žievelių, po ¾ loto anyžiaus, kalendros, muskato žiedų. Glazūruoto molio inde sumaišyk cukrų, miltus ir smulkintus prieskonius. Tada išplakti porą kiaušinių su trupučiu vandens ir supilti į miltų, cukraus ir prieskonių mišinį. Išminkyk standžią tešlą, suformuok meduoliukus ir iškepk.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą